سفارش تبلیغ
مجله هاست ایران
مجله هاست ایران

بازدید از سعدیه شیراز

سعدیه


در پست قبل، در راهنمای سفر به شیراز شما را با حافظیه آشنا کردیم، حال که فضای شعر و شاعری گرم است، بیایید این بار سعدیه را معرفی کنم. همه می دانیم که شیراز به مهد شعر و ادبیات شهرت دارد. شاعرانی مثل حافظ و سعدی.... این شاعران کم بر گردن ما حق ندارند، اینها علم و ادب را به ما آموختند، حکمت، پند، عرفان ....

کمی درباره سعدی شیرازی

مشرف الدین مصلح بن عبدالله شیرازی شاعر و نویسنده ایرانی قرن هفتم ملقب به استاد سخن که تخلص وی سعدی بود، در مدرسه نظامیه بغداد به تحصیل ادبیات، تفسیر، فقه، کلام و حکمت پرداخت و پس از برگشت به ایران در شیراز مستقر شد و شروع به سرودن و نوشتن شاهکارهای خود کرد. در سال های 655 و 656 بوستان و گلستان را تنظیم کرد. سعدی علاوه بر بوستان و گلستان دارای کتابی بنام کلیات سعدی است که در آن تمامی غزلیات، قصاید، رباعیات و قصاید خود را آورده است. این شاعر بزرگ پس از مرگش در همان شیراز و محل سکونتش به خاک سپرده شد.

درباره سعدیه

این مکان که در گذشته محل عبادت سعدی و یارانش بوده است و پس از مرگشان، ایشان و یاران در همین جا به خاک سپرده شده اند. بنای زیبای سعدیه در میان باغی باصفا با بهره مندی از هنر و معماری قدیم و نوین به نحو احسنت ساخته شده است. این آرامگاه در خیابانی که به نام کتاب اولش یعنی بوستان نامگذاری شده است قرار گرفته است. سعدیه و حافظیه گواه اصالت شهر شیراز می باشند. بنای زیبای سعدیه 257 متر وسعت دارد که درون باغی زیبا و به مساحت 10395 متر مربع قرار گرفته است. در نمای سعدیه کاشی کاری های فیروزه ای کار شده است که به راستی چشم نواز است. این بنا در طول سالیان تغییرات زیادی داشته است ولی طراح نهایی آن محسن فروغی است. این بنا در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت ملی رسید.

جاذبه های سعدیه


به جز باغ زیبایی که این بنا در آن ساخته شده است، این محوطه ها دارای حوضچه های مختلفی است که یکی از دیگری زیباترند. مثلا حوض ماهی که در سمت چپ آرامگاه سعدی واقع شده است. این حوض در زمان خود سعدی از سنگ مرمر و به شکل هشت ضلعی ساخته شده بود، شستشو در این آب طبق روایات مختلف موجب شفا میشده است و اهالی شیراز در شب چهارشنبه سوری نیز به این باغ آمده و شستشو در آن از آداب این شب بوده است. همچنین در جلوی رواق وی، حوض دیگری قرار دارد که به رسم قدیم مردم با آرزویی در دل و به امید برآورده شدن سکه ای در داخلش می انداختند، اعتقاد داشتند که در صورتیکه سکه انداخته شده روی دیگری نیفتد آرزویشان برآورده می شود. در 10 متری صحن آرامگاه قناتی با خاصیت درمانی فراوان قرار دارد که آب آن دارای مواد گوگردی است، آب این قنات به حوض ماهی می ریزد. در ضلع غربی آرامگاه نیز کتابخانه مجموعه که در سال 1351 تاسیس شده است واقع شده است.

راه دسترسی به آرامگاه سعدی

همانطور که قبلا نیز عرض کردم سعدیه در بلوار بوستان واقع شده است. برای رسیدن به این بلوار در هر کجای شهر شیراز که هستید باید خود را به بلوار دلگشا و پس از آن 4 راه دلگشا رسانده و پس از آن وارد خیابان بوستان شوید، ورودیه سعدیه مشخص است.

اگر قصد استفاده از مترو را دارید، نزدیکترین مترو به آن ایستگاه ولیعصر است. اگر هم که با اتوبوس یه اینجا می آیید باید سوار اتوبوس های خط بلوار نارنجستان- پایانه نمازی شده و در ایستگاه سعدیه پیاده شوید.